Tiešraide: "Rīgas Dialogi" publiskā diskusija: Kas ir kas jaunajā Eiropas kaimiņattiecību politikā?

Latvijas Ārpolitikas institūts (LĀI) sadarbībā ar Frīdriha Eberta fondu Baltijas valstīs un Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā 3. aprīlī aicina uz publisko diskusiju: “Kas ir kas jaunajā Eiropas kaimiņattiecību politikā?”. Diskusija pulcēs augsta līmeņa politikas ekspertus, diplomātus un veidotājus gan no Eiropas Savienības (ES) valstīm, gan Ukrainas un Gruzijas. Diskusijas laikā tiks adresēti jautājumi, kas skar ES kopējo kaimiņattiecību politiku pēc Krievijas agresijas Ukrainā, kaimiņu integrācijas procesa izaicinājumus un iespējas, kā arī ES nepieciešamību pēc jaunas kaimiņattiecības politikas.

Diskusija norisināsies š.g. 3. aprīlī plkst. 17.00 viesnīcā “Hotel Bergs”, Elizabetes ielā 83/85, Rīgā. 

Pēdējā gada laikā Eiropu un tās kaimiņus ir piemeklējuši vairāki satricinājumi. Līdz ar Krievijas nepārtrauktajiem uzbrukumiem Ukrainai, iekšpolitiskie izaicinājumi vērojami arī citās kaimiņattiecības valstīs. Kamēr, piemēram, Gruzijā notiek iekšpolitiski izaicinājumi, kas ietekmē tās integrāciju ES, tikmēr Moldovas valdība cenšas veidot ciešāku saikni ar rietumiem un izskan pat aicinājumi paātrināt sarunas par tās tālāko virzību ES . Tikmēr Krievija, kas nereti ir cieši saistīta ar Eiropas kaimiņvalstu iekšpolitiskajiem satricinājumiem, ietekmē valstu iekšpolitiskās dinamikas reģionā. Tajā pašā laikā eiropiešu skatījums uz šo reģionu nav nebūt viennozīmīgs. Līdz ar to šīs diskusijas mērķis ir apzināt iedragāto partnerattiecību statusu un iezīmēt jaunu sadarbības vīziju reģionam.

Diskusijā piedalīsies augsta līmeņa dalībnieki no Austrijas, Somijas, Vācija, kā arī Ukrainas un Gruzijas, tai skaitā Nils Šmids (Nils Schmid), Sociāldemokrātiskās partijas Ārpolitikas runasvīrs un Vācijas Bundestāga deputāts; Jari Vilens (Jari Vilen) Somijas diplomāts un bijušais Somijas ārējās tirdzniecības un Eiropas lietu ministrs; Velina Čakarova (Velina Tchakarova), “For a Conscious Experience” (FACE) dibinātāja, bijusī Austrijas Eiropas un drošības politikas institūta direktore; Mihailu Džanelidze (Mikheil Janelidze), bijušais Gruzijas vicepremjers, ārlietu ministrs un galvenais tirdzniecības sarunu vadītājs, kā arī Kijivas Tarasa Ševčenko Nacionālās universitātes Starptautisko attiecību institūta asociētais profesors Mikola Kapitoņenko (Mykola Kapitonenko). Diskusiju vadīs Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Kārlis Bukovskis.

Šī publiskā diskusija ir daļa no ikgadējās augsta līmeņa konferences “Rīgas Dialogi”, kas ik gadu pulcē augsta līmeņa politikas veidotājus un ekspertus no Eiropas Savienības, ASV un kaimiņvalstīm, lai apspriestu aktuālos eiroatlantiskās drošības izaicinājumus un sniegtu politikas rekomendācijas stabilākas drošības vides veidošanai. “Rīgas Dialogi” konference šogad norisināsies desmito reizi no 3. līdz 4. aprīlim Rīgā.

Publicēts 03. aprīlis, 2023