Dr. Andra Sprūda, Latvijas Ārpolitikas institūta direktora video uzruna

Dāmas un kungi, kolēģi un draugi - sveicināti! Šo piektdien Latvijas Republikas Saeimā notiks liela diskusija par Eiropas Savienību, par izaicinājumiem un iespējām, par nākotnes scenārijiem, par ieteikumiem, rekomendācijām, priekšlikumiem un par to, ko mēs varam darīt visi kopīgi, jo Eiropas Savienība - tie esam mēs paši!

Šo konferenci „Baltijas ES sarunas” organizē Latvijas Ārpolitikas institūts sadarbībā ar Latvijas Republikas Saeimu un Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā. Tā ir ikgadēja konference, kas pulcē augsta līmeņa ekspertus, tajā ir interesantas un dinamiskas diskusijas, kas tiešām ir gatavas piedāvāt arī dažādus priekšlikumus.

Eiropas Savienība ir kā Rīga - tās būvniecība nekad neapstājas. Eiropas Savienība ir bijusi ļoti efektīva un veiksmīga daudzējādā ziņā - gan efektīvākā miera uzturēšanas operācija cilvēces vēsturē, gan arī izaugsmes un labklājības garants, kas ir nodrošinājis Baltijas valstu integrēšanos Eiropas Savienībā un kopīgi veidojis valstu sadarbības nākotni.

Tomēr vienlaikus ES saskaras ar zināmiem izaicinājumiem. Tie ir gan ārēji, gan iekšēji. Ārēji mēs redzam, ka mums ir pietiekoši agresīvi kaimiņi. Iekšēji, arī ir vesela virkne ar dažādām negatīvām un nelabvēlīgām tendencēm. Breksit sāga, kurai ikdienā sekojam līdzi, tomēr nav īsti skaidrs ar ko tā noslēgsies. Daudzgadu budžets, finanses ir jāpārdala un nauda vienmēr ir svarīgs jautājums starpvalstu attiecībās. Arī Eiropas Parlamenta vēlēšanas, kas notiks maijā, rada jautājumus par to kādas tad ir tendences, kur Eiropa virzās? Vai tā iet populisma virzienā, vai tomēr šī valstu sadarbība turpināsies konstruktīvi un efektīvi kā tas lielā mērā ir noticis arī līdz šim. 

Diskusija par Eiropas Savienību ir svarīga mums visiem, jo faktiski Eiropas Savienība - tie esam mēs. Vienlaikus, šis projekts, šī iniciatīva, ir mūsu galvās. Kā mēs skatīsimies, kā mēs redzēsim, kā mēs ticēsim, kādas idejas mēs būsim gatavi „likt galdā” - tas arī veidos to kā izskatīsies Eiropas Savienības nākotne.

Tāpēc visi laipini aicināti piedalīties un iesaistīties! Tiešraide būs pieejama portālā Delfi.lv, Latvijas Republikas Saeimas un Latvijas Ārpolitikas institūta mājaslapās. Laipni gaidīti!

Publicēts 03. aprīlis, 2019