NATO – no Varšavas līdz Briselei. Alianses nākotne un NATO pastiprinātā klātbūtne Baltijā un Polijā

Latvijas Ārpolitikas institūts (LĀI) sadarbībā ar NATO, Konrāda Adenauera fondu, Polijas un Kanādas vēstniecībām piedāvā vienreizēju iespēju piedalīties diskusijā “NATO – no Varšavas līdz Briselei. Alianses nākotne un NATO pastiprinātā klātbūtne Baltijā un Polijā”.

Pilna pasākuma programma ir pieejama šeit.

 Dalībai pasākumā reģistrējies šeit: http://ejuz.lv/sum

Kopš Padomju Savienības sabrukuma NATO ir paplašinājusies austrumu virzienā un kļuvusi par aktīvu dažādu uzdevumu organizāciju. Alianse ir iesaistījusies kā dažādās misijās ārpus savām robežām, tā arī sadarbojusies ar virkni valstu, tostarp arī ar Krieviju. NATO un tās dalībvalstis nemitīgi saskaras ar jauniem izaicinājumiem, kas alianses darbības sfēras paplašinājušas līdz dalībai ārvalstu misijās un cīņai pret terorismu.

NATO Varšavas samitā 2016. gada jūlijā tika nolemts Baltijas valstīs un Polijā izvietot pastiprinātu klātbūtni, kas pirms Ukrainas krīzes šķita pavisam neiedomājami. Līdz ar plašāku sabiedroto spēku klātbūtni reģionā aktualizējas arī virkne jautājumu, tostarp vai šo spēku apmērs ir pietiekams Krievijas atturēšanai un cik ilgstoša sabiedroto klātbūtne būs? Savukārt ASV prezidenta Donalda Trampa runa šī gada NATO Briseles samitā raisīja jautājumus par transatlantiskās saites noturību.

Par šiem un daudziem citiem mūsu drošībai svarīgiem jautājumiem divos paneļos diskutēsim 16. jūnijā no plkst. 09.00 līdz 12.30.

Pirmajā panelī eksperti no NATO, ASV domnīcas Atlantic Council, Starptautisko stratēģisko pētījumu institūta (IISS) un Somijas Ārpolitikas institūta izvērtēs NATO attīstības perspektīvas, tostarp ASV un Eiropas sabiedroto attiecības, potenciālās jaunās NATO darbības sfēras. Diskusiju vadīs Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētais profesors, LĀI asociētais pētnieks Edijs Bošs.

Diskusijas otrajā panelī Kanādas Karaliskās militārās akadēmijas, Polijas Nacionālās aizsardzības ministrijas, Igaunijas Starptautiskā drošības un aizsardzības pētījuma centra, Krievijas PIR Centra eksperti un Latvijas Valsts prezidenta padomnieks Jānis Kažociņš izvērtēs NATO pastiprinātās klātbūtnes Baltijas valstīs un Polijā perspektīvas un izaicinājumus. Diskusiju vadīs LĀI pētnieks un RSU docents Māris Andžāns.

Publicēts 09. jūnijs, 2017